Sdílet tuto stránku

"Cesta vede do Tibetu" - režie: Vladimír Sís

Letos uplyne neuvěřitelných 64 let od jedné významné, neprávem zapomenuté expedice..........

Cesta vede do Tibetu (1954) – v roce 1953, během působení v Čs. armádním filmu, byl tehdy 28letý režisér Vladimír Sís vyslán spolu s kameramanem Josefem Vanišem do Číny, aby ve spolupráci s tamními armádními filmaři natočili stavbu silnice z čínského vnitrozemí do Lhasy. I přes velké obtíže při jednání s čínskými úřady se tak stali prvními českými filmaři, kteří se do Lhasy dostali a současně prvními Evropany, kteří se setkali s Jeho Svátostí 14. dalajlámou - Tändzinem Gjamcchem, kterému bylo tehdy 19 let.
Podařilo se jim zachytit život obyvatel Tibetu, nepříznivé přírodní podmínky i stavbu silnice v nepřístupném velehorském terénu. Reportáž obsahuje záběry z obtížného zásobování potravinami pomocí karavan yaků, ukazuje nelidskou dřinu, které byli lidé při práci na stavbě vystaveni, zoufalé životní podmínky i vpád civilizace na dosud odříznutá území.
Podle vyjádření kameramana Vaniše vznikly 3 verze filmu – jedna pro ČSR, druhá pro Čínu a třetí, autorská, pro festivaly. Společně vydali Vladimír Sís a Josef Vaniš sérii knih o Tibetu (Der Weg nach Lhasa, 1956; Tibet, 1958; Země zastaveného času, 1959) a během cesty pořídili obrovské množství fotografií, které jsou cenným svědectvím o Tibetu krátce po připojení k Číně v roce 1950. Film získal čestné uznání na Biennale v Benátkách a Cenu za reportáž na MFF v Karlových Varech v roce 1956.

Cestu absolvovali nejen auty, ale s domorodými šerpy i na koních a pěšky.  Natáčeli nádherné vysokohorské scenérie, život prostých Tibeťanů i obřad s Jeho Svatostí XIV Dalajlámou, těsně před odchodem do exilu. Tam, kde to bylo možné, natáčeli i buddhistické památky, obřady a náboženský život tibetského lidu. Sami v tu dobu jistě netušili, že pořizují možná poslední záběry specifického způsobu života a unikátních kulturních památek, které byly po tibetském proti-čínském povstání v roce 1959 čínskou armádou systematicky ničeny a v následujícím období Kulturní revoluce málem vymazány z povrchu tibetské země.  

Výsledný film „CESTA VEDE DO TIBETU“ získal významná ocenění doma i ve světě a fotografie pořízené v průběhu dvouleté expedice, dnes tvoří nesmírně cenné obrazové svědectví o zemi, jejíž kulturní dědictví bylo nenávratně poškozeno.

 

  • Čas: 14:00 - 15:00
  • Datum: 2017/11/25
Sdílet »

Dech hor na Facebooku

KRKONOŠE - film Viktora Kuny a Martina Krále

 

Film Dech hor