Sdílet tuto stránku

Hosté a protagonisté

Vladimír Sís a Josef Vaniš

Vladimír Sís (7. 7. 1925 – 7. 9. 2001) – filmový a televizní režisér, scenárista, textař a spisovatel pocházel z Brna. Jako filmař začínal v trikovém ateliéru u Bati, později (1946 – 1951) se věnoval natáčení naučných filmů v KF Brno a po nástupu na vojnu v roce 1952 přešel do Československého armádního filmu, kde točil snímky s vojenskou tematikou. Tam také dostal příležitost natočit film ze stavby silnice z čínského vnitrozemí do Lhasy – Cesta vede do Tibetu. Od roku 1958 působil ve Filmovém studiu Barrandov. Debutoval hraným filmem Život pro Jana Kašpara v r. 1960, pokračoval česko-indonéským dramatem Akce Kalimantan (1962) a v následujících třech dekádách vytvořil řadu střihových filmů, věnovaných převážně české kinematografii (Král komiků, 1963 – o Vlastovi Burianovi; Sólo pro Jaroslava Marvana, 1971; Zpívající film, 1972; Blues pro EFB, 1980 – o filmové a divadelní práci E. F. Buriana, 1980; Barrandovské nokturno aneb Jak film tančil a zpíval, 1984; Předčasný portrét Františka Filipovského – posledního z Osvobozených, 1989 a další). Ve své tvorbě často kombinoval záběry z českých hraných filmů s hranými nebo reportážními dotáčkami. Současně pokračoval v natáčení dokumentárních filmů a spolupracoval s Čs. televizí, například na cyklu o osobnostech jazzu i na dalších hudebních pořadech. K hrané tvorbě se vrátil roku 1978 přepisem hry Balada pro banditu s Miroslavem Donutilem a Ivou Bittovou v hlavních rolích. S Bolkem Polívkou a Jiřím Pechou natočil Poslední leč (1978) a s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou dva filmy – Jonáš a Melicharová (1986) a Jonáš II aneb Jak je důležité míti Melicharovou (1988). Celkem natočil 106 krátkých, 8 středometrážních a 20 celovečerních filmů. Věnoval se také psaní knih a písňových textů.

Josef Vaniš (6. ledna 1927 Vysoký Chlumec – 12. února 2009 Praha) byl český kameraman a fotograf. V roce 1945 dokončil studium oboru filmový laborant na grafické škole v Praze. Do roku 1958 pracoval u Československého armádního filmu. Poté až do roku 1989 ve filmovém studiu Barrandov. Byl hlavním kameramanem dokumentu Cesta vede do Tibetu, který získal v roce 1956 čestné uznání na filmovém festivalu v Benátkách. Pracoval s režisérem Karlem Kachyňou na filmech Závrať, Naděje či Vysoká zeď. S Dušanem Kleinem spolupracoval na filmech Radikální řez, Dobří holubi se vracejí, Vážení přátelé, ano, ale i na třech filmech z pentalogie o 'Básnících' (Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život a Konec básníků v Čechách). Spolupracoval i s dalšími významnými režiséry jako Zbyněk Brynych nebo Jindřich Polák. Podílel se též na televizním seriálu Pan Tau nebo na filmech Kačenka a strašidla, Smrt stopařek, Tichý Američan v Praze, Noc klavíristy, Dědeček, Kylián a já.

Jan Luštinec

PaedDr. Jan Luštinec, ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici.
Studoval historii a český jazyk na Pedagogické fakultě v Hradci Králové, později muzeologii na Univerzitě J. Ev. Purkyně v Brně.
Od r. 1977 pracuje jako historik v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Regionální kulturní a vlastivědný pracovník, autor a spoluautor řady knih (např. Krkonoše pohledem Jana Buchara a Josefa Vejnara, Album starých pohlednic Podkrkonoší, Historie místní dráhy Martinice v Krkonoších – Jilemnice – Rokytnice nad Jizerou, Jilemnice – Brána západních Krkonoš, O lyžování vážně i s humorem, Synové hor) a historických článků. Působí v redakční radě vlastivědného sborníku Z Českého ráje a Podkrkonoší a měsíčníku Jilemnice slovem a obrazem. Často spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí.

Zdeněk "Háček" Hák

Horský vůdce UIAGM. Jeho oblíbené lezecké oblasti jsou: Adršpach, celý Český ráj a podzimní Jizerky
Absolvoval výstupy: Cima Grande: Západní stěnou (Itálie), Snow Patch: Sunshine Crack (Canada), Chief: Split Pillar (Canada), Dryland: Happy-M10- (Rakousko)
NA domácím písečku: Adršpach - Koberce-Bílá růže - IXa, Drábské světničky, Bludiště - Čerstvý čekatel - IXa (prvovýstup)
Pětinásobný vítěz závodu českého poháru ve skialpinismu

Karel Koula

 Režisér a scenárista Karel Koula se narodil v roce 1973 ve slovenském Zvolenu. V letech 1992–2000 úspěšně absolvoval katedru režie FAMU pod vedením Dušana Kleina, Věry Chytilové a Juraje Jakubiska. Koula je autorem dokumentů Severní Vietnam je krutý (2010), Pohyby za kanálem (2006), nebo Teatro mundi (2002). Pro Českou televizi natočil několik dílů cyklu 13. komnata (Igor Bareš, Jan Révai a Jaroslav Čejka) a také Tajemství rodu Karla Šípa. Na známých filmech Indiánské léto a Divoké včely se podílel jako asistent režie.

 

Matěj Koudelka – kajakář na divoké vodě

Voda byla v jeho rodině jakousi stálicí – na podzim roku 92 poprvé sjel Sázavská Stvořidla, i když se narodil až v lednu roku 1993. Po začátcích na otevřenkách se pod vedením táty a kolektivu v Jabloneckém oddíle TJ Delfín začal věnovat slalomu spolu se svojí sestrou. Oběma však chyběl smysl pro soutěživost, naopak se od rodičů naučili vášni pro cestování a objevování.
Když ho táta v jeho 17 letech přestal na vodě stíhat, přišlo období intenzivních výprav na obtížné Alpské toky. Jakási náhoda přinesla v roce 2013 nabídku, která se neodmítá – Česká expedice na jednu z posvátných zdrojnic Karnálí a Gangy, řeku Thule Beri, již jasně určila směr jeho sportovního směřování.
Další sezóny v Alpách (s odbočkami například na Balkán a do Skandinávie) Matěje zanesly k jeho nejúspěšnější sezóně. V roce 2016 absolvoval výpravu na řeky Kyrgyzstánu, pod vedením hvězd tohoto sportu a zároveň se rozhodl poprvé zúčastnit MS ve splouvání extrémní divoké vody v Rakouském Oetzu.
Na kontě má stovky řek, dvě mezinárodní expedice, první účast na MS a mnoho hodin výuky začínajících vodáků. Nejvíce však stále miluje řeky ve svém domově, na pomezí Jizerek a Krkonoš, které zná jak své boty. Jeho další cíle jsou rozesety po celém světě a má jedno přání – rád by věděl, kolikrát už splul svůj „homerun“ – Mumlavu přes soutok do Jizery přes Ostrov hrůzy.

Jaroslav Bouzek

Cestovatel a fotograf, pro něhož je cestování splněným dětským snem. Navštívil již více než 30 zemí světa na šesti kontinentech.
Pravidelně vystupuje se svými cestovatelskými zážitky v pořadu Náš host Českého rozhlasu Plzeň a také na cestovatelském festivalu Kolem světa. Měl také již několik autorských výstav fotografií.

Vojtěch Dvořák

Profesionální horský vůdce UIAGM a šéfredaktor Svetoutdooru.cz, je nadšeným horolezcem a lyžařem. Přestěhoval se z kraje vinic a meruněk do Krkonoš, kde to má kousek na hřebeny nebo na Prachov a Suché skály. Koketuje i s kajakem a miluje Jizeru, jako svou řeku učitelku.
Nejhodnotnější výstupy:
THE NOSE, Yosemity, USA 2007, IRON MAN, Bishop Qualido, (Itálie) první opakování a volné přelezy Vysoké Tatry, Malý Kežmarský štít: zimní výstupy a  první RP opakování cest v severní stěně po bratrech Coubalech SCOTCH ON THE ROCKS, M7+, Mont Blanc de Tacul, Chamonix, OS Hrana na Štěpánskou korunu var. nástupu spárou (Ádr). Spolu s nevidomým Janem Říhou a Janem Bednaříkem vylezli 1000 metrovou stěnu El Capitan v USA a další...

Viktor Kuna

Viktor Kuna odehrál do roku 2002 cca. 1500 sólových koncertů jako houslista, a to v zemích Evropy, Asie a v U.S.A. Hudbu studoval v Moskvě, Vídni, Chicagu. Vystupoval jako sólista jak se symfonickými, tak komorními orchestry. V roce 2000 v rámci koncertním turné v USA přednášel  na několika univerzitách na Floridě, Chicagu, New Yorku, Alabamě, Illinois. Natočil sedm sólových disků, vystupoval v cyklu České filharmonie, FOK, na Pražském jaru a byl hostem evropských festivalů (Salzburg, Helsinky, Talin, Würzburg, Washington, Brusel a dalších).  Založil a vedl hudební festivaly ve Vídni, Linzi, Arensgurgu a Bückeburgu. 

V roce 2002 úraz míchy způsobil změnu kariéry. Studium diplomatické akademie, práce na MZV ČR a poté projektový management, mezinárodní obchod a ředitel softwarové firmy byly jeho další činnosti. V roce 2009 založil festival Dech hor. 

Pravidelně cestuje. V letech 2008 – 2012 absolvoval několik horolezeckých expedic v Pamíru, na Kavkaze, indickém Himáláji a na mořském kajaku v Jadranu a je tvůrcem několika krátkých filmů z těchto výprav. Například s horolezcem Radkem Jarošem o výpravě na kajacích kolem Liparských ostrovů, životě v Budhistických klášterech v Indii apod. Viktor moderuje magazín Travel Journal v televizních kanálech HD+ a UPC Express, rozhovory nejen s předními cestovateli a horolezci, ale také např. s archeology, sportovci a profesionálními horskými vůdci. Dále moderuje festivaly a firemní akce a namlouvá komentáře k filmům. S Martinem Králem vytvořili celovečerní dokument (vhodný i pro školy) Krkonoše. www.filmkrkonose.cz

Dech hor na Facebooku

KRKONOŠE - film Viktora Kuny a Martina Krále

 

Film Dech hor