Sdílet tuto stránku

Hosté a protagonisté

Libor Dušek

Libor Dušek (1983), rodák z Krakonošova kraje. Etnolog a publicista orientující se na Krkonoše a Vysokou Střední Asii (Pamír, Hindukúš). Dobrodruh, horolezec, skialpinista (světový prvosjezd štítu Karla Marxe-6723 m.n.m. na Pamíru). Příležitostně se věnuje i kinematografii (scénář a režie dokument o Miroslavu Šmídovi: Střípky ze života horolezce).

Jerzy Porębski

Jerzy Porębski narozen 28.02.1956 v Bielsko-Białi.
Jeho láska k horám a cestování nejprve našla jeho východisko ve filmování. Jako producent, scenárista a režisér se podílel na natáčení více než 20 dokumentárních filmů o horolezectví. Mnoho z nich získalo ocenění a vyznamenání na festivalech horských filmů z Peru a Argentiny v Rusku a dokument „Kukuczka“ byl ve Francii vystaven po mnoho let, včetně pařížského filmu Le Nouvel Odeon. "Kukuczka" byl také uveden na DVD v USA, Francii a Itálii.
Po celá léta byl Jerzy Porebski pozván jako porotce horských a turistických filmových festivalů: v Bilbau v Karlových Varech a v peruánském Huarazu.
Portfolio jeho činnosti se neomezuje pouze na filmovou tvorbu. Jerzy Porębski je také literární agent stojící za licencemi asi 30 knih o horolezectví. Knihy nedávno obsahují vzpomínky známého švýcarského horolezce Erharda Loretana nebo knihy Bernadette McDonaldové publikované v Polsku a České republice.

Porębski byl také původcem a spoluautorem komiksu na horských a historických tématech, mimo jiné o Lho La Tragedy, o životních a válečných činnostech Jana Karského a Hermann Buhl. Je také autorem, spoluautorem a původcem horských knih, například „polských Himalájí“. Přednáší o historii polského himalájství.
Je známý svou láskou k České republice, kde působí již řadu let. Mluví skvěle nejen jazykem sousední země, ale také se věnuje společenským aktivitám, které se týkají především hor a cest. Je původcem, spoluzakladatelem a členem dozorčí rady české nadace Historie dobrodruzstvi v Ostravě.
V Polsku se podílel na vytvoření a rozvoji muzea polského himalismu „Koruna Země“ v Zawoja. V současné době připravuje několik nových knižních projektů.

Jan Luštinec

PaedDr. Jan Luštinec, ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici.
Studoval historii a český jazyk na Pedagogické fakultě v Hradci Králové, později muzeologii na Univerzitě J. Ev. Purkyně v Brně.
Od r. 1977 pracuje jako historik v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Regionální kulturní a vlastivědný pracovník, autor a spoluautor řady knih (např. Krkonoše pohledem Jana Buchara a Josefa Vejnara, Album starých pohlednic Podkrkonoší, Historie místní dráhy Martinice v Krkonoších – Jilemnice – Rokytnice nad Jizerou, Jilemnice – Brána západních Krkonoš, O lyžování vážně i s humorem, Synové hor) a historických článků. Působí v redakční radě vlastivědného sborníku Z Českého ráje a Podkrkonoší a měsíčníku Jilemnice slovem a obrazem. Často spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí.

Vojtěch Dvořák

Profesionální horský vůdce UIAGM a šéfredaktor Svetoutdooru.cz, je nadšeným horolezcem a lyžařem. Přestěhoval se z kraje vinic a meruněk do Krkonoš, kde to má kousek na hřebeny nebo na Prachov a Suché skály. Koketuje i s kajakem a miluje Jizeru, jako svou řeku učitelku.
Nejhodnotnější výstupy:
THE NOSE, Yosemity, USA 2007, IRON MAN, Bishop Qualido, (Itálie) první opakování a volné přelezy Vysoké Tatry, Malý Kežmarský štít: zimní výstupy a  první RP opakování cest v severní stěně po bratrech Coubalech SCOTCH ON THE ROCKS, M7+, Mont Blanc de Tacul, Chamonix, OS Hrana na Štěpánskou korunu var. nástupu spárou (Ádr). Spolu s nevidomým Janem Říhou a Janem Bednaříkem vylezli 1000 metrovou stěnu El Capitan v USA a další...

Viktor Kuna

Viktor Kuna odehrál do roku 2002 cca. 1500 sólových koncertů jako houslista, a to v zemích Evropy, Asie a v U.S.A. Hudbu studoval v Moskvě, Vídni, Chicagu. Vystupoval jako sólista jak se symfonickými, tak komorními orchestry. V roce 2000 v rámci koncertním turné v USA přednášel  na několika univerzitách na Floridě, Chicagu, New Yorku, Alabamě, Illinois. Natočil sedm sólových disků, vystupoval v cyklu České filharmonie, FOK, na Pražském jaru a byl hostem evropských festivalů (Salzburg, Helsinky, Talin, Würzburg, Washington, Brusel a dalších).  Založil a vedl hudební festivaly ve Vídni, Linzi, Arensgurgu a Bückeburgu. 

V roce 2002 úraz míchy způsobil změnu kariéry. Studium diplomatické akademie, práce na MZV ČR a poté projektový management, mezinárodní obchod a ředitel softwarové firmy byly jeho další činnosti. V roce 2009 založil festival Dech hor. 

Pravidelně cestuje. V letech 2008 – 2012 absolvoval několik horolezeckých expedic v Pamíru, na Kavkaze, indickém Himáláji a na mořském kajaku v Jadranu a je tvůrcem několika krátkých filmů z těchto výprav. Například s horolezcem Radkem Jarošem o výpravě na kajacích kolem Liparských ostrovů, životě v Budhistických klášterech v Indii apod. Viktor moderuje magazín Travel Journal v televizních kanálech HD+ a UPC Express, rozhovory nejen s předními cestovateli a horolezci, ale také např. s archeology, sportovci a profesionálními horskými vůdci. Dále moderuje festivaly a firemní akce a namlouvá komentáře k filmům. S Martinem Králem vytvořili celovečerní dokument (vhodný i pro školy) Krkonoše. www.filmkrkonose.cz

Dech hor na Facebooku

KRKONOŠE - film Viktora Kuny a Martina Krále

 

Film Dech hor