Sdílet tuto stránku

Jerzy Porębski

Jerzy Porębski narozen 28.02.1956 v Bielsko-Białi.
Jeho láska k horám a cestování nejprve našla jeho východisko ve filmování. Jako producent, scenárista a režisér se podílel na natáčení více než 20 dokumentárních filmů o horolezectví. Mnoho z nich získalo ocenění a vyznamenání na festivalech horských filmů z Peru a Argentiny v Rusku a dokument „Kukuczka“ byl ve Francii vystaven po mnoho let, včetně pařížského filmu Le Nouvel Odeon. "Kukuczka" byl také uveden na DVD v USA, Francii a Itálii.
Po celá léta byl Jerzy Porebski pozván jako porotce horských a turistických filmových festivalů: v Bilbau v Karlových Varech a v peruánském Huarazu.
Portfolio jeho činnosti se neomezuje pouze na filmovou tvorbu. Jerzy Porębski je také literární agent stojící za licencemi asi 30 knih o horolezectví. Knihy nedávno obsahují vzpomínky známého švýcarského horolezce Erharda Loretana nebo knihy Bernadette McDonaldové publikované v Polsku a České republice.

Porębski byl také původcem a spoluautorem komiksu na horských a historických tématech, mimo jiné o Lho La Tragedy, o životních a válečných činnostech Jana Karského a Hermann Buhl. Je také autorem, spoluautorem a původcem horských knih, například „polských Himalájí“. Přednáší o historii polského himalájství.
Je známý svou láskou k České republice, kde působí již řadu let. Mluví skvěle nejen jazykem sousední země, ale také se věnuje společenským aktivitám, které se týkají především hor a cest. Je původcem, spoluzakladatelem a členem dozorčí rady české nadace Historie dobrodruzstvi v Ostravě.
V Polsku se podílel na vytvoření a rozvoji muzea polského himalismu „Koruna Země“ v Zawoja. V současné době připravuje několik nových knižních projektů.

Sdílet »

Dech hor na Facebooku

KRKONOŠE - film Viktora Kuny a Martina Krále

 

Film Dech hor